• Ugandský běžec Joshua Cheptegei rozbil 5K světový rekord v neděli v Monaku Spustit 5K.
  • Jeho čas 12:51 porazil předchozí rekord o 27 sekund.
  • Cheptegei nastavit (nyní rozbitý) 10K světový rekord v prosinci a vyhrál 10 000 metrů na dráze na IAAF Mistrovství Světa v Dauhá, Katar.

rekordy klesají v roce 2020, když Joshua Cheptegei vymazal světový rekord 5K ve svém prvním závodě sezóny., 23letý z Ugandy běžel v neděli na Monackém běhu 5k 12: 51 a překonal předchozí rekord o neuvěřitelných 27 sekund.

Čeká na ratifikaci, Cheptegei je vítězný výkon překonal předchozí světový rekord 13:18 stanovené Rhonex Kipruto na cestě k jeho 10K světový rekord ve Valencii na 12. ledna, podle Světové Atletiky.

„Wow, to je opravdu skvělé,“ řekl Chepetegei světové atletice. „Dnes jsem měl na mysli sub-13 minut, takže když se mi během závodu cítily nohy dobře, rozhodl jsem se na to opravdu jít., Vzít tolik vteřin ze záznamu mě dělá velmi šťastným a je to pro mě skvělý první test v důležité sezóně.“

Cheptegei napadl tempo z pistole, lámání pryč od oblasti s otvorem kilometr 2:31. Na další tři kilometry držel konzistentní tempo—2:35, 2:36 a 2:35 a skončil s konečným dělením 2:32.

Cheptegei ‚ s 12:51 je nejrychlejší 5K zaznamenaný na silnicích a na trati v loňském roce. Během sezóny 2019 byla nejvyšší známka v metrech 5,000 12:52.,98, vedená Telahun Haile Bekele na zasedání Římské Diamantové ligy v červnu.

Protože 5K nestal oficiální světový rekord akce až do listopadu 2017, Cheptegei také překonal nejrychlejší čas zaznamenaný na silnicích, který byl Sammy Kipketer je 13:00 stanovených v roce 2000 v karlových Varech 5000.

Jimmy Gressier z Francie skončil druhý na Cheptegei v 13: 18, což překonalo evropský rekord. Liv Westphal, také z Francie, vyhrál závod žen v 15: 31 a překonal francouzský národní rekord.,

světový rekord 5K navazuje na sérii průlomových závodů pro Cheptegei,který v prosinci překonal světový rekord 10K na 10K Valencia Trinidad Alfonso.