Foto credit: psmithy (sursa)

Lacrosse este un joc de echipă în care o minge este trecut între colegii de echipă, folosind un stick cu o plasă sau net de la un capăt. Acesta provine din comunitățile Native americane unde a fost folosit ca teren de antrenament pentru războinicii tribali și datează de aproape o mie de ani., S-ar putea aminti de un joc amical de lacrosse loc în filmul ‘Ultimul Mohican’ în care Daniel Day Lewis stele, și în formă timpurie au fost, uneori, mii de jucători pe fiecare parte lupta pentru victorie.deoarece versiunile timpurii ale jocului au fost martore și documentate de misionarii iezuiți francezi, acesta a câștigat popularitate și a fost codificat pentru prima dată în Canada în 1867. Jocul modern este un sport de contact rapid, frenetic, care necesită jucătorilor să poarte căptușeală și căști – o priveliște la care, fără îndoială, Mohicanii ar fi râs din toată inima., Aici ne vom concentra pe teren baschet (spre deosebire de variațiile mai puțin frecvente de cutie baschet și intercrosse).obiectul jocului

obiectul jocului este similar cu multe sporturi de echipă care implică o minge, și anume de a trage mingea în poarta adversarului de mai multe ori decât o fac pentru a ta. Lacrosse stick (sau” crosse”) poate fi folosit pentru a prinde, transporta și trece mingea cu intenția de a opri adversarii câștigă posesia.,

atunci când partea adversă are mingea, echipa în apărare poate încerca să-i deposedeze folosind bastoanele (împotriva bastoanelor adversarilor) sau a corpurilor.

jucători & echipament

fiecare echipă este formată din zece jucători: un portar, trei apărători, trei mijlocași și trei atacatori.bastoanele de lacrosse sunt împărțite între bastoanele” scurte „și” lungi”. Primul trebuie să măsoare între 40 și 42 de centimetri, iar cel de-al doilea între 52 și 72 de centimetri în lungime, al cărui cap nu trebuie să fie mai mic de șase centimetri și nu mai mult de 10 centimetri în cel mai larg punct., Stick-ul portarului poate fi ceva între 40 și 72 inci în lungime și până la 15 inci în lățime. Nu mai mult de patru jucători au voie să poarte un băț lung (cu excepția portarului).mingea este din cauciuc solid și măsoară aproximativ opt centimetri în diametru. Prin urmare, căștile trebuie să fie purtate, în timp ce sunt recomandate muștiucurile, tampoanele de umăr, tampoanele și mănușile.pentru a înscrie un gol, o echipă trebuie să propulseze mingea din bastonul lor de lacrosse în poartă, astfel încât să treacă complet linia de poartă., Încălcările – cum ar fi un jucător care intră în „cutelor” înainte ca mingea a trecut linia de poartă – va duce la gol fiind nepermis.

câștigarea jocului

echipa câștigătoare este pur și simplu cea care a marcat cele mai multe goluri în intervalul de timp al jocului. Dacă scorurile sunt egale după expirarea timpului de joc, poate apărea o perioadă suplimentară de prelungiri bruște ale Victoriei, în care prima echipă care înscrie un gol devine câștigătoarea generală.,

reguli de Lacrosse

• Lacrosse este jucat pe un câmp de măsurare 110 de metri în lungime de 60 de metri în lățime, cu goluri la fiecare capăt de măsurare șase picioare de șase picioare. Scopul este înconjurat de o circulară „cutelor”, cu un diametru de 18 picioare. Un jucător nu poate înscrie din interiorul cutelor a spus. Terenul este disecat de linia de mijloc.
  • durata jocului este împărțită în patru sferturi, fiecare de 20 de minute. Time-out-urile echipei pot fi anulate de ambele părți, timp în care timpul de joc va fi întrerupt.,
  • fiecare jucător poartă un băț sau „crosse”, cu până la patru care transportă un băț lung (52-72 inch), iar restul care transportă un băț scurt (40-42 inch).
  • jucătorii care fac încălcări – cum ar fi ofsaid sau deținerea unui adversar – sunt pedepsiți prin trimiterea la caseta de penalizare pentru o perioadă de timp, de obicei 30 de secunde sau un minut.
  • jocurile sunt pornite (și repornite după opriri pentru goluri și la începutul fiecărui sfert) cu o față-off., În timpul unei confruntări, un jucător din fiecare parte își pune bățul orizontal lângă minge până când oficialul își fluieră fluierul, moment în care jucătorii se luptă pentru posesia mingii.
  • odată ce o echipă câștigă posesia mingii, trebuie să se asigure că mingea este progresată dincolo de linia de mijloc în 20 de secunde pentru a încuraja un joc care curge rapid.